Koszt żywienia w roku szkolnym 2021/22 wynosi 9 zł

 

Śniadanie - godz. 9.00

Obiad - godz. 12.00

Podwieczorek - godz. 14.00

 

Nasze przedszkole posiada własną, profesjonalną kuchnię, w której zatrudniony jest wykwalifikowany kucharz. Dbamy o to, aby przygotowywane posiłki dostarczały dzieciom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energetycznych. Posiłki staramy się planować tak, aby zawierały produkty z różnych grup żywnościowych. Dbamy także o to, aby produkty przeznaczone do sporządzania potraw były jak najmniej przetworzone - naturalne i wysokiej jakości.

 

 Jak to wygląda w praktyce?

 

gwiazdka Posiłki są codziennie gotowane w przedszkolu, nie odgrzewane. Nie używamy kuchenek mikrofalowych ani gotowych potraw mrożonych,

gwiazdka Mięso przeznaczone do spożycia jest zawsze świeże, zakupione tego samego dnia, w którym je przyrządzamy. Zakupy dokonywane są w jednym z najlepszych zakładów mięsnych w regionie. Mięso mielone mielimy w naszej kuchni,

gwiazdka Jajka wykorzystywane przez nas pochodzą od kur z wolnego wybiegu, tzw. "jedynki",

gwiazdka Nie używamy kostek rosołowych, wzmacniaczy smaku i zapachu oraz nie używamy gotowych przypraw typu Vegeta, Jarzynka, itp.,

gwiazdka Nie używamy żywności przetworzonej: konserw mięsnych, mielonek i gotowych posiłków mięsnych i rybnych,

gwiazdka Walory smakowe potraw wzmacniane są przy użyciu naturalnych ziół, które mają dodatkowe właściwości, m.in. ułatwiają trawienie, rozgrzewają i leczą (majeranek, cynamon, bazylia, tymianek, czosnek itp.),

gwiazdka Dbamy o to, aby potrawy nie były zbyt słodkie. W naszym przedszkolu do dosładzania używamy tylko miodu.

gwiazdka Staramy się wzbogacać nasze jadłospisy nowymi potrawami wykonanymi we własnym zakresie ze zdrowych, naturalnych produktów,

gwiazdka Co najmniej raz w tygodniu podajemy na obiad kaszę (jako dodatek do zupy, drugiego dania lub w postaci deseru),

gwiazdka Również co najmniej raz w tygodniu pamiętamy o produktach strączkowych. Uczymy dzieci jeść groch, fasolę, soczewicę i ciecierzycę,

gwiazdka Podajemy tylko jogurt naturalny czysty lub wzbogacony samodzielnie wykonanymi musami owocowymi i ewentualnie dosłodzony miodem,

gwiazdka Ograniczamy stosowanie soli a ta wykorzystywana do potraw to sól morska o obniżonej zawartości sodu,

gwiazdka Nie podajemy zakupionych w sklepach soków owocowych i warzywnych ani soków do rozcieńczania. Podawane dzieciom soki (marchwiowy, wiśniowy i jabłkowy) są sokami przecierowymi i naturalnymi , tzn. bez dodatku cukru, barwników, aromatów i innej "chemii",

 

sok marchwiowy: www.cymes.pl sok jabłkowy: www.royal-apple.com sok wiśniowy: www.cherrytree.pl

 

gwiazdka Pijemy herbatki ziołowe i owocowe. Nie podajemy dzieciom czarnej herbaty,

gwiazdka Dzieci mają stały dostęp do wody źrodlanej,

gwiazdka Jemy każdego dnia świeże owoce, nasze polskie i te z ciepłych krajów – w zależności od pory roku,

gwiazdka Ograniczamy białe pieczywo, wprowadzając do jadłospisów różne wypieki razowe, żytnie, z ziarnami zbóż,

gwiazdka Samodzielnie przyrządzamy różne pasty do chleba ze świeżych nieprzetworzonych produktów,

gwiazdka Używamy oliwy z oliwek oraz dobrej jakości oleju z pierwszego tłoczenia. Oprócz wymienionych nie używamy frytur, ani innych tłuszczów przeznaczonych do smażenia potraw,

gwiazdka Prowadzimy zajęcia edukacyjne na temat zdrowego i świadomego jedzenia. Uczestniczymy w Akademii Zdrowego Przedszkolaka, w ramach której organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia przybliżające dzieciom i Rodzicom szeroko pojętą temetykę zdrowia. Dzieci poznają różne smaki, zapachy, kształty, konsystencje, wielkości. Porównują je, klasyfikują. Uwielbiają zajęcia kulinarne.

 


 
 Zp logo
        
     

 

 

Są wśród nas dzieci, które jeszcze czasami wykrzywiają buzie, gdy na obiad jest ryba albo kasza, ale wierzymy, że częsty kontakt i oswojenie się z nowymi smakami pozwoli z biegem czasu rozsmakować się w nowych potrawach.

 

Polecamy Państwu strony internetowe, które przybliżają i objaśniają zagadnienia z zakresu zdrowej diety w przedszkolu: www.zdrowyprzedszkolak.pl    www.zdrowyprzedszkolak.org